logo

آیت الله سبحانی: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در اوج ادب و اخلاق بودند / ترور شخصیتی ابزار دشمنان است

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه:
 
 
حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی بعدازظهر پنجشنبه 1392/4/20 در ادامه تفسیر سوره مبارکه «یس» که در مدرسه علمیه حجتیه برگزار شد با اشاره به فرارسیدن سالروز رحلت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) اظهار کرد: وقتی بخواهیم مقام این زن را بشناسیم باید ادب و اخلاقش را بشناسیم.
 
 
وی افزود: هنگامی که پیامبر اکرم حضرت خدیجه(سلام الله علیها) را عقد کردند ابوطالب یک طرف و پدر حضرت خدیجه(سلام الله علیها) از طرفی دیگر، عقد را خواندند و حرامی را حلال کردند.
 
 
 
این استاد برجسته حوزه گفت: ادب این زن تا کجاست که به پیامبر خطاب کرد و گفت به خانه خودت بیا، خانه من خانه توست و من کنیز تو هستم؛ زنی که اولین ثروتمند قریش و تاجر بزرگی است.
 
آیت الله سبحانی تاکید کرد: بنده قبل از اینکه خطبه عقد برای زوج ها بخوانم چند نصیحت می‌کنم یکی این است که به خانم‌ها می‌گویم با شوهر خود با کمال ادب سخن بگویند.
 
وی به روایتی در مورد احترام حضرت خدیجه نزد جبرئیل از مرحوم مجلسی اشاره کرد و افزود: هنگامی که پیامبر به معراج رفت، جبرئیل به ایشان گفت سلام من و سلام خدا را به همسرت خدیجه برسان.
 
به گفته آیت الله سبحانی حضرت خدیجه در ادب و اخلاق در درجه والا بود و پیامبر اکرم هم به ایشان کمال علاقه را داشتند.
 
وی ادامه داد: پیرزنی خدمت پیامبر رفت و پیامبر(صلوات الله علیها) به او احترام کرد و عایشه گفت چرا اینقدر احترام کردی پیامبر فرمود او با همسرم خدیجه رفت و آمد داشت. هر وقت پیامبر چیزی را هدیه می‌کردند بخشی را به برخی افراد می‌دادند چون آنها از دوستان حضرت خدیجه بودند.
 
آیت‌الله سبحانی گفت: سال‌ها در یک خانه، سه نفر خدا را عبادت می‌کردند که رسول خدا، حضرت خدیجه و امیرالمومنین(علیه السلام) بودند.
 
 
 
* ترور شخصیت از ابزار دشمنان است
 
این استاد برجسته حوزه در بخش دیگری از سخنان خود به ادامه تفسیر سوره «یس» پرداخت و اظهار کرد: دشمنان حقیقت اول با منطق صحبت می‌کنند، بعد که دیدند منطقشان کارساز نیست منطق دیگر را به کار می برند که همان زور است.
 
وی ادامه داد: آنها بعد از آن که محکوم شدند دو کار درباره رسولان انجام می‌دهند؛ اول ترور شخصیت و بعد ترور خود آن شخص.
 
آیت‌الله سبحانی با تشریح این دو نوع ترور اظهار کرد: وقتی بخواهند شخصیت بزرگی را از بین ببرند اول شخصیت او را لگدمال می‌کنند و بعد سراغ خود شخص می‌روند و او را می‌کشند.
 
وی اظهار کرد: الان هم اگر بخواهند انسان کامل را در جامعه از بین ببرند مدت‌ها رسانه‌ها علیه او سخن می‌گویند تا افکار عمومی را آماده کنند، بعد او را در یک رهگذر ترور می‌کنند.
 
آیت‌الله سبحانی به عکس العمل انبیای الهی در برابر این دشمنان اشاره کرد و گفت: دشمنان اول متهم و بعد تحقیر کردند اما رسولان الهی مانند کوه ایستاده‌اند و نصیحت می‌کنند و می‌گویند که اول این بدبختی مال شماست و دوم شما از حق کنار هستید.
 
وی یادآور شد: اگر شخصی از خدا دور باشد و گناه کند، عالم آفرینش به او واکنش نشان می‌دهد، همان‌طور که اگر ایمان و تقوا داشته باشد برکات آسمان بر او نازل می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: هنگامی که تهدید مشرکان علیه انبیا شدت گرفت، یکی از موحدان انطاکیه (که گفته شده حبیب نجار بوده)، به یاری آنان آمد و با سه استدلال از مسیر حق دفاع کرد.
 
وی با اشاره به استدلال‌های حبیب نجار در حمایت از انبیای الهی گفت: او به مشرکین گفت؛ آنها از شما مزد و اجر نمی‌خواهند و فقط راه هدایت را نشان می‌دهند به جای پرستش مخلوق، بهتر است سراغ خالق برویم چون بت‌ها، هیچ حاجتی را برآورده نمی‌کنند.
 
آیت‌الله سبحانی افزود: مبلغ دین وقتی می‌تواند تاثیرگذار باشد که توقع اجر و مزد از مردم نداشته باشد، اگر مبلغ چشم داشتی نداشته باشد، مردم نیز از او پیروی خواهند کرد.
 
وی ادامه داد: البته اگر مردم با میل خودشان پول دادند می‌پذیریم، چون مردم ایران در دو مورد پول خرج می‌کنند، یکی برای درمان فرزندان و دیگر ایمان فرزندان.
 
وی یادآور شد: اگر کار، درس و تبلیغ انسان برای رضای خدا باشد، خالق متعال هم زندگی او را اداره خواهد کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 


#وب_سایت_تخصصی_حضرت_خدیجه
#ام_المومنین
#اول_بانوی_مسلمان

Screenshot (22).png
بازدید 245 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 دی 1395 ساعت 12:17

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هرگونه باز نشر مطالب آزاد است.

×

telegram.jpg


کانال ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها

https://telegram.me/ommolmomen