logo

معرفی شایسته شخصیت ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها به جامعه

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 استاد حوزه و دانشگاه با بیان این­که نسبت به حضرت خدیجه(سلام الله علیها) تحقیق و تدبری نکرده ­­ایم، گفت: سزاوار است که اداره ارشاد قم در سال بعد و یا در سالروز ازدواج حضرت خدیجه(سلام الله علیها) با پیامبر(صلوات الله علیه و آله) نمایشگاه، شب شعر و همایش­ها درباره ایشان برگزار کند.

 

 

حجت ­الاسلام معاونیان، استاد حوزه و دانشگاه عصر پنجشنبه در همایش بزرگداشت حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) که به همت هیأت و کانون خادم الرضا(علیه السلام) در مدرسه دارالشفاء قم برگزار شد، خاطرنشان کرد: همه مسلمانان، حتی شیعیان در مقام تقصیر یا قصور نسبت به حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) هستند.

 

 

 

استاد حوزه و دانشگاه درباره کوتاهی نهادهای مسؤول درباره معرفی شخصیت حضرت خدیجه(سلام الله علیها)اظهار داشت: نهادهای مختلف اجتماعی و فرهنگی قدمی در تعظیم نام و شخصیت ایشان بر نداشتند و این گونه مجالس مقدمه بررسی شخصیت ایشان نمی­تواند باشد.

 

 

وی تصریح کرد: ماه رمضان، ماه قرآن است؛ اگر نگاهی اجمالی در قرآن داشته باشیم، در می یابیم که مجموعه آیات قران را در چند بخش می توان تقسیم کرد، برخی از آیات مربوط به احکام، برخی دیگر داستان خوبان و برگزیدگان، بخشی مرتبط با قصه بدان و کسانی که عذاب الهی بر آنها نازل شده، قسمتی درباره معاد و قیامت، برخی از آیات انذار به جهنم و برخی دیگر درباره بشارت به بهشت است.

 

حجت ­الاسلام معاونیان گفت: یک قسمت از آیات مربوط به روانشانسی آدمیان است؛ اکثر فرزندان آدم دارای چه روحیاتی هستند؛ طبع آدمی است که وقتی خود را صاحب چیزی دید طغیان می­کند؛ یکی از روانکاوی هایی که قرآن از انسان­ها کرده است این است که وقتی مشکلات بر انسان روی می­آورد، ناراحتی می­کند.

 

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: همه آدمیان حریص هستند و اکثرا حریص به نسبت به دنیا و مال بوده و در معرض فریبند؛ حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند مردم را نباید مذمت کرد چرا که فرزندان دنیا هستند.

 

 

وی اظهار داشت: در بین کسانی که نزدیک ائمه(علیهم السلام) بودند، امام خود را فروختند و برادران حضرت یوسف(علیه السلام) نیز برادر خود را به متاعی ناچیز دادند و این بر اثر حرارت حسد بود.

 

 

 

حجت ­الاسلام معاونیان تصریح کرد: در تاریخ چه بسیار شمارگانی بودند که امامشان را به میز، ریاست و پولی فروختند و این نشان از فقر درونی انسان است؛ کسی که روحش بزرگتر از کهکشان ها است، چگونه می­تواند به دنیا دل ببندد؟

 

استاد حوزه و دانشگاه درباره عظمت حضرت خدیجه(سلام الله علیها)گفت: عظمت آن حضرت در این است که این ثروت در دل او جایی نداشت و غنای او به کاروان هایی که می­رفتند نبود، بلکه  چه در ایام ثروتمندی و چه در ایام فقر غنای روح داشت و بزرگی روح او پهناورتر از کهکشان­ها بود.

 

 

وی درباره حضرت خدیجه(سلام الله علیها) یادآور شد: او همه دارایی اش را در راه خداوند متعال داد و خداوند نیز بهترین خزینه­اش یعنی حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را به دامن حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) گذاشت.

 

 

 

 

حجت ­الاسلام معاونیان با اشاره به کم کاری هایی که نسبت به حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: ما نسبت به آن حضرت تحقیق و تدبری نکرده­ و همچنین نامش را رواج نداده­ایم؛ کشور ما مفتخر است که بیشترین اسم های دخترانش به نام فاطمه بوده، اما کمترین نام­های دخترانمان خدیجه است.

 

 

استاد حوزه و دانشگاه افزود: این را بیازمائید که نام دختران خود را به نام ایشان گذاشته و نذر کنید؛ سزاوار است که اداره ارشاد قم در سال بعد و یا در سالروز ازدواج حضرت خدیجه(سلام الله علیها) با پیامبر(صلوات الله علیه و آله) نمایشگاه یا شب شعرها یا همایش­ها و یا کنفرانس­های را درباره ایشان برگزار کند.

 

 

وی گفت: مؤسسات، خیابان­ها، هیأت و مدرسه های علمیه زیادی به نام ائمه اطهار(علیهم السلام) است، اما نام حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در این باره بسیار کم به کار برده شده است./۸۲۲/پ۲۰۲/ی

 

 

 
 
منبع : ریاحین

rayahin-moavenian.png

بازدید 307 بار آخرین ویرایش در شنبه, 10 مهر 1395 ساعت 11:38

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

هرگونه باز نشر مطالب آزاد است.

×

telegram.jpg


کانال ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها

https://telegram.me/ommolmomen