مدح ام المومنین خدیجه از منظر مرجع تقلید شیعه

(0 رای‌ها)

 آیت الله العظمی مکارم شیرازی: خدیجه در یاری پیامبر(صلوات الله علیه و آله) از هیچ تلاشی دریغ نکرد

 

 

یکی از مراجع تقلید گفت: عده‌ای خدمات حضرت خدیجه(سلام الله علیها) را به فراموشی سپردند و می‌توان ایشان را بانوی مظلومه نامید که الگوی ارزنده برای زنان و مردان هستند.

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح پنج‌شنبه در همایش ملی صدف کوثر که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) قم برگزار شد، با اشاره به اینکه حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در کمک به پیامبر اسلام(صلوات الله علیه و آله) پیشگام بوده‌اند، اظهار داشت: از ویژگی‌های این همایش این است که برای بانوی والامقام و مجاهدی برگزار شده که عده‌ای خدمات ایشان را به فراموشی سپردند و می‌توان حضرت خدیجه(سلام الله علیها) را بانوی مظلومه نامید و ایشان الگوی ارزنده برای زنان و مردان هستند.

وی با اشاره به اینکه با برگزاری این همایش پیامبر(صلوات الله علیه و آله) را شاد کردید و گامی برای رفع مظلومیت حضرت خدیجه(سلام الله علیها) برداشتید، ادامه داد: امیرمؤمنان(ع) در نهج البلاغه فرمودند که اگر در مسیر هدایت همراه کم داشتید وحشت نکنید که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) مصداق بارز این روایت هستند؛ چرا که در همراهی پیامبر(صلوات الله علیه و آله) تنها بودند و به مصداق این کلام وحشتی به خود راه ندادند و تا آخر محکم ایستادند.

 

این استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه گفت: در زمانی که پیامبر(صلوات الله علیه و آله) تنها بودند حضرت خدیجه(سلام الله علیها) اولین کسی بود که به پیامبر(صلوات الله علیه و آله) ایمان آورد و در کنار ایشان همچون کوه ایستادند و با تمام وجود حمایت می‌کردند.

وی گفت: معروف است که هر زمان پیامبر(صلوات الله علیه و آله) به خانه می‌آمدند بدن ایشان بر اثر سنگ‌های دشمنان مجروح بود که بانوی فداکارحضرت خدیجه(سلام الله علیها) زخم‌ها را می‌بستند و دلداری می‌دادند.

 

حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در دوران سختی و مشقت کنار پیامبر(صلوات الله علیه و آله) بود

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد: یکی از نشانه‌های مظلومیت حضرت خدیجه(سلام الله علیها) این است که تنها دوران مشقت بار پیامبر(صلوات الله علیه و آله) را دیدند، مخصوصا زمانی که پیامبر(صلوات الله علیه و آله) در حلقه محاصره دشمنان گرفتار بودند و زنده نماند که دوران عظمت پیامبر(صلوات الله علیه و آله) و به اوج رسیدن اسلام در جزیره العرب را ببیند.

وی ادامه داد: حضرت خدیجه(سلام الله علیها) با غم و اندوهی جانکاه چشم از جهان فرو بستند و رسول اکرم(صلوات الله علیه و آله) و دخترشان حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را داغدار کردند و در حالی‌که وظیفه خود را در حمایت از اسلام انجام داده بودند.

این مفسر قرآن کریم در ادامه اظهار داشت: زوایای زندگی حضرت خدیجه(سلام الله علیها) قابل مطالعه است و در هر زاویه آن درسی نهفته است.

 

ازدواج پیامبر(صلوات الله علیه و آله) با حضرت خدیجه(سلام الله علیها)

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه در بعضی روایات آمده که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در هنگام ازدواج ۴۰ سال داشتند و پیش از پیامبر(صلوات الله علیه و آله) با دو نفر ازدواج کرده بودند و از آنان فرزندانی نیز داشتند که در واقع هر دو مسئله از نظر محققین عالم و آگاه اشتباه و باطل است.

 

 

وی ادامه داد: مطابق تحقیق دانشمندان آگاه حضرت خدیجه(سلام الله علیها) هنگام ازدواج با پیامبر(صلوات الله علیه و آله) ۲۵ سال و یا ۲۸ سال داشتند و دوشیزه بودند و همسری هم انتخاب نکرده بودند و آن دو نفر همسران خواهر ایشان بودند و آن فرندان هم فرزندان خواهرشان بود.

 

 

این مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه در انساب الأشراف آمده که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) هنگام ازدواج با پیامبر دوشیزه‌ای ۲۸ ساله بودند، اظهار داشت: حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) در همان جوانی حضرت محمد(صلوات الله علیه و آله) آینده فوق العاده ایشان را می‌دیدند و با وجود نکوهش زنان عرب که چرا تو با جوانی فقیر ازدواج می‌کنی خواستگاری پیامبر(صلوات الله علیه و آله) را پذیرفتند و مهریه ایشان ۹۰ مثقال طلا بود که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) گفتند که ۹۰ مثقال طلای مهریه‌ام را به پیامبر(صلوات الله علیه و آله) هدیه می‌کنم تا ایشان به عنوان مهریه به من بدهند.

 

 

 

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در تمام دوران زندگانی‌ خود دائما مظلوم و در فشار بودند، اضافه کرد: ایشان در پاکدامنی و عفاف زبانزد خاص و عام بودند که ابن حجر در کتابش می‌گوید که در عصر جاهلیت به ایشان لقب طاهره دادند.

متعصبان با تاریخ اسلام بازی کردند

 

 

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: متعصبان با تاریخ اسلام بازی کردند و بنی امیه این مسئله را به حد اعلا رساند، که مرحوم علامه امینی می‌گوید کسانی که با علی(ع) دوستی و محبتی داشتند بنی امیه سعی می‌کردند به آنان لکه‌ای بچسبانند.

وی تصریح کرد: زندگانی حضرت خدیجه(سلام الله علیها) واقعا الگو برای همه زنان و مردان است و این مهم به تبعیت از آیاتی از قرآن مجید است و در تنهایی اسلام و تنهایی پیامبر اکرم(صلوات الله علیه و آله) و فشارهای دشمنان بر پیامبر(صلوات الله علیه و آله)، ایشان را همراهی می‌کردند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به الگوگیری از حضرت خدیجه(سلام الله علیها)، بیان کرد: اگر روزی جامعه ما در فشار از سوی دشمنان بود باید مقاومت کنیم همانطور که حضرت خدیجه(سلام الله علیها) در آن دوران‌های سخت مقاومت می‌کرد.

 

 

 

باید با تکفیری‌ها مبارزه کنیم

استاد سطوح عالی حوزه‌های علمیه در بخش پایانی سخنانش یادآور شد: مشکل جهان اسلام تکفیری‌ها هستند که آتش اختلاف را در میان شیعه و سنی برافروختند و دشمن این‌ها را تحریک کرده و باید در جبهه سیاسی، نظامی و فرهنگی برای مقابله با اینان کار کرد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: تا ریشه‌های افکار انحرافی گروه تکفیری سوزانده نشود مبارزات سیاسی و نظامی نتیجه نمی‌دهد و در همین راستا دو گروه را معین کردیم که زادگاه این گروه تکفیری را پیدا کنند و پس از تحقیقات کتابی به نام «زادگاه تروریست» تهیه شده که در آن ۸۹ سند قابل قبول ارائه شده که زادگاه آن‌ها عربستان و وهابیت است که قرار است این کتاب به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شود.


منبع: ٢ دی ١٣٩٥ / شماره : ٨٠٦٦٥ سایت مدرسه عالی ادیان و مذاهب
sadaf.JPG

خواندن 1429 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو در کل مطالب