فضائل حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

(0 رای‌ها)

فضائل حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

خدیجه دختر خویلد اولین همسر محمد، مادر فاطمه و اولین آورنده اسلام است، وی در سال ۶۸ قبل از هجرت در مکه تولد شد.

از القاب او در زمان جاهلیت «الطاهره» و «سیده قریش» بود. طبق عقاید شیعه و برخی دیگر از مسلمانان و تاریخ نویسان اسلامی، خدیجه عزیزترین زن پیامبر بود. عایشه نیز از حضرت محمد صلی الله علیه و آله نقل کرده که او خدیجه را بهترین زنان خود می دانست.

خدیجه زنی بازرگان و دارا بود که به اِمرأةالقریش (یعنی شاهزاده خانم قریش) شهرت داشت. طبق برخی نقل ها خدیجه پیش از محمد صلی الله علیه و آله، دو بار ازدواج کرده بود، اما تعدادی از محققین از جمله جعفر مرتضی عاملی بر این عقیده اند که حضرت خدیجه قبلاً با کسی ازدواج نکرده بود و اولین و تنها ازدواج او، ازدواج با پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بود.
حضرت خدیجه سلام الله علیها یکی از چهار بانویی که بر همه بانوان بهشت فضیلت و برتری دارند، شناخته شد

حسنلو با اشاره به اینکه خدیجه پس از ازدواج با پیامبر صلی الله علیه و آله تمام ثروتش را برای دین اسلام خرج کرد. وی سه پسر برای پیامبر صلی الله علیه و آله آورد، قاسم و عبدالله و طاهر که همگی در کودکی درگذشتند. چهار دختر هم به نام های زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه زهرا داشت، در آن زمان که مردم مکه، از راه تجارت امرار معاش می کردند خدیجه نیز از آنجا که از ثروتمندان مکه و کارهای تجارتی می کرد و چندین شتر در دست کارگزاران او بود که در اطراف کشورهایی مثل شام، مصر و حبشه، رفت وآمد و دادوستد داشت.

حضرت خدیجه سلام الله علیها نمونه برجسته کمال، نبوغ، فهم و بینش بود که همانند آن را در میان مردان و زنان، کمتر می توان یافت. عفت، نجابت، طهارت، سخاوت، حسن معاشرت، صمیمیت، مهر و وفا از جمله صفات برجسته او بود. در جاهلیت، حضرت خدیجه را طاهره و سیده نساء قریش می خواندند و در اسلام، یکی از چهار بانویی که بر همه بانوان بهشت فضیلت و برتری دارند، شناخته شد و جز دختر ارجمند و عزیزش، هیچ بانویی این مقام و فضیلت را نیافت.

حضرت خدیجه سلام الله علیها برای رسول خدا صلی الله علیه و آله نعمتی بزرگ بود

حضرت خدیجه سلام الله علیها برای رسول خدا صلی الله علیه و آله نعمتی بزرگ، و رحمتی از رحمات واسعه خداوند متعال بود. برای مرد، به ویژه مردی که بیرون خانه و در اجتماع به فعالیت های بزرگ مشغول بوده و مقاصد عظیم داشته باشد و عهده دار پیکار و جهاد بوده و مورد یورش مخالفان و هجوم دشمنان باشد، بهترین آرامش دهنده قلب و روح و نگهبان پایداری و استقامت و رفع کننده خستگی و ناراحتی، همسر هوشیار و خردمند و مهربان و دلسوز است.

وی با تأکید بر اینکه در محیط خارج دشمنان علیه پیامبر صلی الله علیه و آله به پیکار و نبرد برخاسته بودند و همه مشرکان با دعوت و رسالتش مخالفت می کردند، ادامه داد: بنت الشاطی می گوید: آیا همسری غیر از خدیجه این استعداد را دارا بود که دعوت تاریخی شوهرش را وقتی از غار حرا آمد، با ایمان قوی و آغوش باز و مهر و عطوفت استقبال کند، بی آنکه در راستی او و اینکه خداوند او را تنها نخواهد گذاشت، شکی در دل راه بدهد؟ آیا جز خدیجه، هیچ بانوی ثروتمندی که در ناز و نعمت و آسایش و احترام زیسته، می توانست با کمال رضایت و خرسندی از زندگی اشرافی، اموال بسیار و عزت و توان گری چشم بپوشد تا در دشوار ترین لحظات زندگی کنار همسرش بایستد و او را در بلایا و مشکلات موجود در راه تحقق هدفی که به حقانیت آن ایمان داشت، یاری کند؟! حاشا و کلا! فقط خدیجه چنین بود و زنان دیگر چون او نیستند، مگر آنکه در طبقه و رتبه او باشند.

نسل پیامبر صلی الله علیه و آله از خدیجه باقی ماند،بعد از بعثت، ملازم و پیرو پیامبر صلی الله علیه و آله بود

خدیجه نخستین زنی بود که دین اسلام را پذیرفت و با پیامبر صلی الله علیه و آله نماز خواند و جز علی بن ابی طالب (ع) که همواره پیش و بعد از بعثت، ملازم و پیرو پیامبر صلی الله علیه و آله بود و از راه و روش پیامبر صلی الله علیه و آله لحظه ای جدا نشد، کسی از بندگان خدا سابقه اسلام او را ندارد. خدیجه با دوراندیشی و افکار حکیمانه، خردمندی و حدس صائبی که داشت، دعوت پیامبر صلی الله علیه و آله را پذیرفت و سوابق نیکو و درخشان رسول خدا صلی الله علیه و آله و اخلاق و صداقت و راستگویی و امانت داری، یاری ضعفا و دستگیری از فقرا، تواضع، قناعت و ایثار و بخشش و مهمان نوازی و سایر صفات پسندیده آن حضرت، همه در نظر حضرت خدیجه، آن زن آزموده حکیمه، مجسم بود؛ و می دانست آن سوابق عالی و ملکوتی، در چنان محیط تاریک و پر از فساد و تباهی از علائم نبوت است.

حضرت خدیجه سلام الله علیها در پذیرفتن اسلام، هیچ گونه صبر و تردیدی نکرد. حدود 25 سال، خدیجه چراغ خانه پیامبر صلی الله علیه و آله و انیس و غم خوار او بود و پیامبر صلی الله علیه و آله تا حضرت خدیجه زنده بود، زن دیگری اختیار نکرد. بعد از خدیجه هم اگرچه به اقتضای حکمت ها و مصالحی، زن های متعددی گرفت، ولی هیچ یک از آن ها جای خدیجه را نگرفتند و فراقی را که از فقدان حضرت خدیجه در خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله پیدا شد، پر نکردند و پیامبر صلی الله علیه و آله از آن ها صاحب فرزندی نشد و نسل او از خدیجه باقی ماند.

خدیجه را از طرف خداوند و از جانب من سلام برسان

حضرت صلی الله علیه و آله به کسانی که با او آشنا و دوست بودند، احسان و لطف می کرد. عایشه می گوید: بر احدی از زن های پیامبر صلی الله علیه و آله آن قدر غیرت نورزیدم که بر خدیجه غیرت ورزیدم. برای اینکه پیامبر صلی الله علیه و آله بسیار از او یاد می فرمود و اگر گوسفندی ذبح می شد، از آن برای دوستان خدیجه می فرستاد و نیز از عایشه روایت شده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله از خانه بیرون نمی رفت؛ مگر آنکه خدیجه را یاد می کرد و بر او به خوبی و نیکی مدح و ثنا می فرمود.

وی ادامه داد: حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمود: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند، ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از:

آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و نیز فرمود: بهترین زنان بهشت چهار زن هستند: مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد، فاطمه دختر محمد ص، آسیه دختر مزاحم، در تفسیر عیاشی از امام باقر (ع) از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت است که فرمود: در شب معراج چون بازگشتم، از جبرئیل پرسیدم آیا حاجتی داری؟ جبرئیل گفت: خدیجه را از طرف خداوند و از جانب من سلام برسان.
اموال حضرت خدیجه سلام الله علیها پشتیبان مالی و اقتصادی دین بود

حضرت خدیجه سلام الله علیها مدت 25 سال در خانه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله زندگی کرد، وی در سال دهم بعثت در دهم ماه رمضان و به مدت کوتاهی بعد از وفات ابوطالب عمو و سرپرست پیغمبر صلی الله علیه و آله از دنیا رفت. آن سال را «عام الاحزان» سال اندوها گفته اند. مرقد او در «حجون مکه» در قبرستان ابوطالب کنار قبر عبدالمطلب، ابوطالب و عبدمناف است که اکنون توسط وهابی ها درهای آن بسته و بخشی تخریب شده است.

حضور خدیجه سلام الله علیها در کنار پیامبر صلی الله علیه و آله و هزینه کردن ثروت خود برای نشر اسلام و استقرار دین و برپا داشتن نماز در کنار پیامبر صلی الله علیه و آله و حمایت بی مانند او از شخص رسول خدا صلی الله علیه و آله و ایثارها و ادب و کمالات او برای همه بانوان مسلمان درس است که بدانند هر جا کار دین و فرهنگ پیش رفته است در کنار مردی بزرگ زنی وارسته و تاریخ ساز حضور داشته است، بنابراین سعادت جامعه درگرو همدلی مردان و زنان بزرگ است، اموال حضرت خدیجه و دارایی او در تحریم اقتصادی که قریش و مشرکان بر تازه مسلمانان روا داشتند، اولین پشتیبان مالی و اقتصادی دین اسلام بود، حضور خدیجه سلام الله علیها در کنار رسول الله صلی الله علیه و آله نیز نکته درس آموز بزرگ است که به جامعه ما بگوید در تمام صحنه های سازندگی و فرهنگ سازی و عبادت مرد و زن همواره پشتیبان و در کنار هم بودند.

خواندن 376 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو در کل مطالب