بانوی فداکار

(0 رای‌ها)

بانوی فداکار

بچه‏ های عزیز سلام، امیدوارم که تا اینجای مهمانی بزرگ خداوند، به همه شما خوش گذشته باشد.

امروز روز دهم ماه رمضان است. در این روز یک خاطره تلخ وجود دارد؛ خاطره از دنیا رفتن یک مادر مهربان و یک همسر فداکار. شاید بعضی از شما بچه‏ ها حدس زده باشید که من از کدام خانم صحبت می‏کنم. بله، من از حضرت خدیجه علیهاالسلام ، مادر فاطمه زهرا علیهاالسلام و همسر خوب پیامبر گرامی اسلام یاد کردم. خانمی که در مدت زندگی خودشان، زحمت‏های زیادی برای اسلام کشیدند و ما وظیفه داریم با یادآوری نام ایشان، از زحمت‏هایشان تشکر کنیم.

یادآوری

آیا می‏توانید سه تن از شخصیت‏های بزرگ تاریخ اسلام را نام ببرید که در ماه مبارک رمضان به سوی خداوند پر کشیدند. شاید آن‏هایی که به مدرسه می‏روند، بتوانند جواب سوالم را بدهند و آن‏هایی که نمی‏دانند، کمی صبر کنند تا با آن سه نفر آشنا شوند. بله بچه‏ها، در ماه مبارک رمضان، سه شخصیت بزرگ اسلام، یعنی حضرت ابوطالب، عموی پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ؛ حضرت خدیجه علیهاالسلام همسر ایشان و حضرت علی علیه‏السلام داماد و پسر عموی پیامبر صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله پیش خدا رفتند. ما درگذشت این سه بزرگ‏وار را به شما تسلیت می‏گوییم.

ما و بزرگان دین

بچه‏ ها، آیا تا به حال فکر کردید که ما در مقابل کسانی که برای دین اسلام تلاش کردند، چه وظایفی داریم؟ کسانی که خودشان را فدا کردند تا ما امروز با استفاده از راهنمایی‏های این دین بزرگ، خوش‏بختی را همراه خود کنیم. یک راه ساده، تقدیر و تشکر از آن‏هاست. چه‏طور؟ خب ما می‏توانیم از طریق یادآوری آن‏ها و ذکر نام و خوبی‏های‏شان، قسمتی از زحمت‏های آن‏ها را جبران کنیم. یکی از این شخصیت‏ها، حضرت خدیجه علیهاالسلام است که از جان و پول خود برای تقویت دین عزیزمان مایه گذاشتند.

ویژگی‏های حضرت خدیجه علیهاالسلام

بچه‏ ها، اگر از شما بپرسند از حضرت خدیجه علیهاالسلام چه قدر می‏دانید، چه پاسخی می‏دهید؟ خیلی، متوسط، کم یا هیچ؟ مثلاً اگر از شما بپرسند که حضرت خدیجه علیهاالسلام چه ویژگی‏های داشت، انگار علیرضا گفت: ایشون، اولین زن مسلمانه. بله درسته آفرین. نسرین هم می‏گه: اولین زنی که نماز خوانده، احسنت، آفرین به نسرین خانم.
محمود می‏گه: حضرت خدیجه علیهاالسلام مادر فاطمه زهرا علیهاالسلام است. آفرین به آقا محمود گل.
زهرا خانم می‏خواد یک ویژگی دیگه از حضرت خدیجه علیهاالسلام رو به شما بگه. بله، شنیدم. زهرا گفت: حضرت خدیجه علیهاالسلام یکی از زنان نمونه است. آفرین به شما بچه‏های خوب ایران که خیلی چیزها درباره بزرگان دین خودتون می‏دونید.

یک خاطره

یکی از ویژگی‏های حضرت خدیجه علیهاالسلام این است که ایشان یکی از چهار زن بزرگ بهشتی‏اند. یکی از یاران پیامبر می‏گوید: روزی پیامبر خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله روی زمین چهار خط کشید و گفت: آیا می‏دانید این چیست؟ آن‏هایی که آن جا بودند، نتوانستند حدس بزنند و همگی گفتند: خدا و پیامبر او بهتر می‏دانند. بعد پیامبر فرمودند: «بهترین زنان بهشت چهار نفرند: خدیجه علیهاالسلام همسرم، فاطمه علیهاالسلام دخترم، آسیه، همسر فرعون و مریم، مادر حضرت عیسی علیه‏السلام ».

سرمایه‏ دار مکّه

ثروت و دارایی حضرت خدیجه علیهاالسلام از همه مردم قبیله قریش بیش‏تر بود، به طوری که بعضی از اهالی مکه تا قبل از ازدواج او با پیامبر گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله برای ایشان تجارت می‏کردند، ولی حضرت خدیجه علیهاالسلام بعد از ازدواج با پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله همه اموالش را به پیامبر بخشید، تا از آن برای کارهای دینی و رشد اسلام استفاده کند.

فاطمه علیهاالسلام و غم مادر

وقتی حضرت خدیجه در 65 سالگی از دنیا رفتند، دخترشان حضرت زهرا علیهاالسلام ، 5 سال بیش‏تر نداشتند. هنگامی که پیامبر، حضرت خدیجه علیهاالسلام را در یکی از قبرستان‏های مکه به نام «حَجون» به خاک سپرد و به خانه برگشت، دختر کوچک ایشان فاطمه علیهاالسلام از بابا پرسید: مادرم کجاست؟ بغض گلوی پیامبر را فشرد و بعد از لحظه‏ای سکوت گفت: مادرت در بهشت است. بدین ترتیب با پر کشیدن روح بلند بانوی فداکار اسلام، فاطمه پنج ساله تنها ماند و دل کوچکش پر از غم و غصه شد، ولی خوشحال بود که مادرش در بهشت و پیش فرشته‏هاست.

نام خدیجه

امروز، وقتی با بزرگی و فداکاری‏ها و خوبی‏های زیاد حضرت خدیجه آشنا می‏شید، به اون خانم افتخار کنید، خصوصا دخترخانم‏هایی که پدر و مادرشون، این نام زیبا رو برای اون‏ها انتخاب کردند؛ یعنی نام خدیجه رو، ما به همه بچّه‏ها و به ویژه خدیجه خانم‏های کوچولوی برنامه، این روز رو تسلیت می‏گیم.

خواندن 1370 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو در کل مطالب