سن حضرت خدیجه زمان ازدواج با پیامبر 25 سالگی بوده + مستندات تاریخی - استاد رجبی دوانی

(0 رای‌ها)

#تحقیق_در_مورد_سن_ازدواج_حضرت_خدیجه


خدیجه (سلام الله علیها) هنگام ازدواج با پیامبر ۴۰ ساله نبود!

 




رجبی دوانی به مناسبت دهم رمضان، سالروز وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها به بیان فضائل این بانوی بزرگوار پرداخت و نقل قول های اشتباه و نامعبتر در خصوص زندگی ایشان را تبیین کرد.

به گزارش مشرق، کارشناس تاریخ اسلام با اشاره سالروز وفات بانوی بزرگوار اسلام حضرت خدیجه (سلام الله علیها) گفت: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) به فرموده پیامبر عظیم الشان اسلام یکی از چهار زن برتر خلقت از آغاز تا انجام بوده و دلیل عظمتی که این بانوی بزرگوار پیدا کرده معرفت بلندی است که به ساحت مقدس پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله) و رسالت آن حضرت داشت.

وی افزود: برخلاف تصور عموم، این موضوع نادرست است که حضرت خدیجه (سلام الله علیها) هنگام ازدواج با پیامبر (صلوات الله علیه و آله) حدود ۴۰ سال سن داشته و ۱۵ سال از رسول خدا بزرگتر بوده، بلکه طبق نقل قول های صحیح و معتبر فاصله سنی آنها بسیار کم و در حدود ۲ سال روایت شده است.

فرزند علامه دوانی در ادامه گفت: ایشان بانویی با ثروتی فابل توجه بود که خواستگاران فراوانی در بین اشراف و سرشناسان قریش داشت ولی همه آن ها را جواب کرد و چون فضایل پیامبر (صلوات الله علیه و آله) مانند نجابت، نبوغ و فهم بالای حضرت را شنیده و دیده بود، درخواست ازدواج با جوانی را داد که با معیارهای رایج آن زمان جامعه عرب جاهلی فاقد هر گونه اعتباری جز شرافت خانوادگی بود چرا که پیامبر و خانواده آن حضرت مال و ثروتی نداشتند.


کارشناس تاریخ اسلام اظهار داشت: نکته مهم در ارتباط با معرفت والای حضرت خدیجه (سلام الله علیها) که تا به حال چندان به آن توجه نشده این است که آن حضرت نه تنها نخستین بانویی است که رسالت پیامبر(صلوات الله علیه و آله) را تصدیق کرد بلکه اولین شخصی است که با امامت و ولایت امیرالمؤمنین (علیه السلام) بیعت کرده و ایشان را در این جایگاه رفیع شناخته است.


وی تصریح کرد: در احادیث آمده که بعد از مبعوث شدن حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) به پیامبری و بازگشت ایشان از غار حرا به خانه، حضرت امیر(ع) و حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در کنار پیغمبر (صلوات الله علیه و آله) بودند که حضرت خطاب به آن دو فرمودند: جبرئیل بر من نازل شد و می فرماید اسلام شرایطی دارد که شما باید این شرایط را کاملا بپذیرید تا ایمان شما کامل و مورد درگاه الهی باشد.

رجبی دوانی ادامه داد: پیامبر به حضرت خدیجه(سلام الله علیها) رو کردند و فرمودند: ای خدیجه با علی به عنوان جانشین و امام پس از من بیعت کن. حضرت خدیجه (سلام الله علیها) با کمال اعتقاد و معرفت به امامت و ولایت امیرالمومنین پس از پیامبر با ایشان بیعت کردند. با توجه به حدیث معروفی که شیعه و سنی از پیامبر (صلوات الله علیه و آله) نقل کرده اند که می فرماید: هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلی از دنیا رفته است می بینیم که حضرت خدیجه نه تنها صاحب ولایت درعصر خود را شناخت و به او ایمان داشت بلکه امیرالمومنین را هم که در آن موقع بیش از ۱۰ سال سن نداشت به عنوان وصی و جانشین و خلیفه بعد از پیامبر (صلوات الله علیه و آله) به رسمیت شناخت و ایمان خود را به ولایت امام علی (علیه السلام) ابراز داشت.



مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: از این رو بود که حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در بین همسران پیامبر جایگاهی پیدا می کند و به چنان عظمتی می رسد که هیچ یک از زنان رسول خدا نتوانستند به این محدوده و عظمت نائل و وارد شوند.


وی افزود: یکی از زنان رسول اکرم(صلوات الله علیه و آله) که مدعی است محبوب‌ترین همسر پیامبر(صلوات الله علیه و آله) بوده خود می‌گوید که به جایگاه رفیع حضرت خدیجه (سلام الله علیها) نزد پیامبر غبطه می‌خورم. او می گوید روزی نتوانستم غبطه و حسرت را حفظ کنم و در خود نگه دارم چون پیامبر (صلوات الله علیه و آله) بارها ازحضرت خدیجه به نیکی یاد می کرد و یاد او را زنده نگه می داشت بنابراین به حضرت محمد (صلوات الله علیه و آله) عرض کردم : خدیجه پیرزنی بود که از دنیا رفت و تمام شد، خداوند زن جوانی مثل من را به شما داده است چرا اینقدر از او یاد می کنید؟ رسول اکرم (صلوات الله علیه و آله) ناراحت شدند و فرمودند: خاموش باش. خدیجه کجا و شما دیگر همسران کجا؟ پیامبر در ادامه این گفت و گو فضایل بی‌مانند حضرت خدیجه را برشمرد که باعث شد او خاموش شود و دیگر حرفی برای گفتن نداشته باشد.


رجبی دوانی خاطرنشان کرد: در اواخر عمر حضرت رسول اکرم (صلوات الله علیه و آله) که در مدینه بودند یک روز خواهر حضرت خدیجه (سلام الله علیها) خدمت پیامبر رسید و هنگامی که از نزد ایشان می رفت، حضرت گریست. علت را پرسیدند ایشان فرمودند: صدای او همانند صدای خدیجه بود او را برای من زنده کرد و راه رفتن او همانند راه رفتن خدیجه بود. مشابه این امر را درباره هیچ یک از همسران پیامبر نمی‌بینیم که رسول خدا این گونه یاد آن ها را تا پایان زندگی خود زنده نگه دارند.

 
 
 
 منبع: مشرق نیوز


#وب_سایت_تخصصی_حضرت_خدیجه
#ام_المومنین
#اول_بانوی_مسلمان

خواندن 3542 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو در کل مطالب